
- První design šicího stroje byl patentován v roce 1790 britským vynálezcem Thomasem Saint. Měl sloužit k šití kůže a plátna. Nechyběla jehla s očkem na špičce, což je princip využívaný dodnes. K jeho realizaci však podle všeho nikdy nedošlo.
- V roce 1830 postavil šicí stroj s řetízkovým stehem francouzský krejčí Barthélemmy Thimmonier. Stroj byl dřevěný a používal háčkovací jehlu. Jeho dílna s 80 stroji však byla zničena dělníky, kteří se obávali ztráty zaměstnání, pokud by se takový stroj rozšířil.
- O celých 16 let později si Američan Elias Howe nechal patentovat stroj s vylepšeným stehem.
- Jeho vynález vylepšil a zjednodušil (ale taky podle soudu tak trochu zcizil...) Isaac Merritt Singer a v roce 1851 uvedl na trh stroj s patkou, nití a pedálem. Velkým pomocníkem v rozšíření jeho stroje i prodej na splátky, díky kterému si šicí stroj mohlo dovolit pořídit mnohem více lidí. Navíc, název Singer se na dlouhou dobu stal synonymem pro šicí stroj.
- Padesátá léta 19. století jsou ve znamení tzv. Války šicích strojů, kdy probíhala celá řada soudních sporů týkajících se patentů a jejich zneužití. (Pro zájemce článek zde). To vyústilo v patentovou dohodu 4 největších producentů šicích strojů
- První obnitka, neboli overlock, přišla na svět v 70. letech 19. století.
- V našich končinách se začalo s výrobou šicích strojů koncem 19. století. Prvním významným výrobcem byl majitel značky JAWA, který založil v roce 1919 firmu na výrobu šicích strojů. Později se však přeorientoval na výrobu motocyklů a to mu už zůstalo :)
- V tehdejším Československu však 1.9. 1919 vznikla v Soběslavi i značka Lada, která začala s výrobou šicích strojů, která trvá dodnes. Z dalších značek šicích strojů vyráběných u nás nemůžu nevzpomenout na Minervu nebo Zetinu.
Jak je vidět, šicí stroje mají historii dlouhou a já můžu jen doufat, že se bude psát ještě dlouho a dlouho. A doufám, že tomu já společně s vámi aspoň trochu přispějeme.
Pokud aspoň trochu můžete, sedněte ke svému stroji, dopřejte mu pořádný wellness v podobě vyčištění od všeho prachu, nitek, naolejujte ho a ušijte si něco krásného! A pokud nevíte co, mrkněte se, co mám zrovna v nabídce. Je toho dost pro začátečníky i pokročilé.