Vyznat se v jednotlivých typech látek není jen tak. Názvů spoustu, materiálů taky…až z toho jde někdy hlava kolem. V tomto díle seriálu o látkách se zaměřím na viskózu ve všech jejích podobách. Jak jsem psala v 1. díle seriálu o látkách, jedná se o tzv. poloumělé vlákno - vyrobené z přírodních vláken (nejčastěji celulózy), nicméně více či méně chemickou cestou. Více či méně? Ano, v tom se právě jednotlivé druhy liší. Tak pojďme na to.
RAYON NEBO VISKÓZA, KDE JE ROZDÍL?
Viskóza vznikla koncem 19. století ve Francii jako alternativa k drahým látkám z přírodních vláken - hedvábí, vlna, bavlna či len. Zatímco v Evropě se udrželo označení viskóza, v Severní Americe se v 20. letech 20. století ujal v textilním průmyslu pojem “rayon” jakožto označení kategorie látek z celulózy, pod kterou spadá právě viskóza. V Evropě však stále držíme pojem “viskóza” i jako označení kategorie, a tak s ohledem na geografické umístění Sókitu budu používat viskózu i já.
CO VŠE PATŘÍ POD VISKÓZY?
Látek spadajících do kategorie viskóz je dnes celá řada. Ať už je to klasická viskóza (v různých podobách, viz níže) nebo její ekologičtější varianty LENZING™ ECOVERO™ viskóza, Tencel™ Lyocell, Tencel™ Modal. A nesmíme zapomenout ani na cupro či acetát.
LÁTKY Z VISKÓZY
Jak už jsem napsala, viskóza má spoustu variant látek v závislosti na tom, jak byla vlákna utkána. Nejznámější jsou:
1/ Viskózový challis (někdy také viskózový linon).
Látka krásně splývá, může více či méně prosvítat a je poměrně choulostivá a jemná. Při šití tak vyžaduje decentní zacházení a správné jehly.
2/ Viskózový satén
Jemný, lehce chladivý a příjemný na nošení. Díky hustě tkané vazbě má hedvábnou texturu a mírný lesk. Je skvělý na noční košilky a topy.
3/ Viskózový krep
U této látky je vlákno tkané tak, že látka má krepovou strukturu. Může mít různou gramáž i průsvitnost. Hodí se na šaty, sukně, ale i rozevláté kalhoty.
Na Sókitu najdete viskózový krep tady: Dune Off-White: Atelier Brunette
4/ Viskózový žoržet (georgette)
Podobný viskózovému krepu, vyrábí se kroucením přízí. Je lehoučký a splývavý, hodí se báječně na košile, šaty, i sukně.
5/ Dobby viskóza
Někdy také jako viscose jacquard, drobné vzory jsou vytkávané přímo do látky.
6/ Viskózový twill (kepr)
V tomto případě jde o viskózu v keprové vazbě, kterou dobře známe třeba i u bavlněných látek. Hustě tkaná vazba, minimální průsvitnost, ale stále dostatečně splývavá a narozdíl od challis se tolik nemačká.
7/ Viskózový úplet/pletenina
Látka kombinuje vlastnosti viskózy a klasické pleteniny. Stále hezky splývá a zároveň pruží (podle toho, kolik elastanu v látce je). Hodí se skvěle na jednoduché šaty, kardigany, či
8/ Viskóza Punto di Roma (nebo také Ponte Roma)
V poslední době velice oblíbený úplet obsahující často právě viskózová vlákna a další materiály, téměř vždy obsahuje kolem 5 % elastanu (někdy lycry).
A CO NĚCO VÍC EKO?
S ohledem na výrobu viskózy, která vlastně zas tak ekologická není (vlákna přírodní jsou, ale rozpouštědla použitá v procesu rozhodně ne), vzniklo několik variant viskózy, které mají menší negativní dopad na životní prostředí.
LENZING™ ECOVERO™ viskóza
První krok k ekologicky přijatelnější viskóze je použití tzv. LENZING™ ECOVERO™ vláken při výrobě látky. Při produkci jsou použity obnovitelné zdroje a celý proces je výrazně ohleduplnější k životnímu prostředí. Vlákna jsou vyráběna v Rakousku a proces má na starosti společnost LENZING™
Na Sókitu najdete hned několik látek z ECOVERO™ viskózového vlákna: Dobby Blush, Dobby Night, Seed Chestnut, Circle Around: Indigo Night, Doodle Lines: Sienna, Solid: Rose
TENCEL™ LYOCELL
Další materiál společnosti LENZING™ je tzv. Lyocell. Název TENCEL™ je brandovým označením této látky. Lyocell je vyráběn z celulózy, a to především dubu, břízy a eukalyptu. Důležitý je však proces výroby a použití organických rozpouštědel. Abychom mohli látku pojmenovat “tencel”, musí obsahovat nejméně 30 % vláken TENCEL™ Lyocell. Asi nejčastěji vidíme tencel v keprové vazbě. Látka je pevnější, nemačká se tolik, ale pořád je krásně splývavá a mírně se leskne. O tuto látku je potřeba pečovat s co největší láskou a péčí, prát na max. 30°C, žehlit na 110°C a určitě nedávat do sušičky.
Na Sókitu najdete zde: Light Terry Sweat Mellow, Light Diamond Jacquard Bright White
TENCEL™ MODAL
Další z udržitelnějších podob viskózy s vlákny vyráběnými rakouskou firmou Lenzing™. Látka je měkká, poddajná a při správné péči vám vydrží dlouhá léta. Vlákna se používají často v úpletech, včetně těch funkčních. Skvěle se hodí také na spodní prádlo.
CUPRO
Cupro je označováno také jako mědnaté vlákno, a to kvůli způsobu získávání vlákna z celulózy za použití mědi a amonia. Látka je často používána třeba na podšívky díky své pevnosti a pružnosti, aniž by se vytahovala. Je lesklá, splývavá a velice pohodlná. Přidanou eko hodnotou cupra je fakt, že se jako základní surovina používá odpad vznikající při zpracování bavlny.
ACETÁT
Tato vlákna jsou vyráběna z acetátu celulózy a používá se dnes zejména na prodyšné podšívky. Používá se na výrobu saténu, brokátu či atlasu. Je hebký a lesklý a dobře splývá. Jeho nevýhodou je však malá pevnost vláken a látka se tak snadno trhá.
O viskózách bych mohla psát ještě dlouhé a dlouhé odstavce a i tak by to nestačilo. Pro dnešek už ale téma opustím a vy si běžte vybrat nějakou z viskóz, kterou na Sókitu nabízím.